לימודי רפואת שיניים
כללי,  רפואת שיניים

כיצד ולמה מתבצעים טיפולי שיניים בהרדמה מלאה?

כיצד מתבצע טיפול בהרדמה מלאה?

טיפול שיניים בהרדמה מלאה מתבצע על ידי חומרים מטשטשים שמוזרקים בעירוי ורידי אל המטופל. יש כמה שיטות לטשטש את הנפגע כמו למשל שימוש בגז עם מסכה שמתלבשת על האף ועל הפה אך לרוב משתמשים בגישה ורידים וכך ניתן לנטר טוב יותר את מצב המטופל. חומרי הרדמה הללו יהיו חזקים יותר ולמעשה יוכלו לסייע לצוות הרפואי לסיים את הטיפול בהצלחה בלי סיבוכים מיותרים. הטיפול חייב להתבצע בהסכמת המטופל ובחלק ניכר של המקרים הוא גם קורה ביוזמתו.

מתי יש צורך בטיפול בהרדמה מלאה?

·         יש 3 מקרים נפוצים בהם משתמשים בהרדמה מלאה בטיפול שיניים כאשר המקרה הראשון הוא שהמטופל פשוט פוחד. אין התוויות אחרות מלבד הפחד של המטופל אך זו סיבה מספיק טובה כדי להרדים אותו. ברגע שהוא פוחד יש עוד נזקים שיכולים להיגרם במהלך הטיפול כתוצאה מהחרדה שלו, כמו אי שיתוף פעולה להוראות הרופא, גם כזה לא בכוונה. במצב כזה יכול להיות שהגוף שלו יהיה בלחץ גדול מאוד מה שיכול לגרום לדימומים גדולים יותר בטיפול.

·         מעבד לבעיות הפיזיולוגיות של לחץ וחרדה שיכולות לשנות את המדדים של הגוף ולהזיק לטיפול, חשוב לזכור כי טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לעתים יהיו נחוצים כי המטופל לא משתף פעולה כל לעם הטיפול. במצב כזה לא מדובר על מטופל שפוחד מהטיפול אך יודע שהוא צריך לעבור אותו, מדובר על מטופל שבכלל לא רוצה להשתתף בו ולא תמיד מתוקף כוונתו הרעה. למשל, אדם שלוקה בפיגור שכלי לא בטוח יבין על מה בכלל מדובר.

·         ההתוויה הקלאסית לטיפולי שיניים בהרדמה מלאה הוא טיפול שיניים כואב מאוד שמתבצעים בו חתכים בחניכיים. אמנם יש טיפולים בהם מתבצעים חתכים ואז הרדמה מקומית יכולה להפסיק אך לעתים מדובר על השורש של השן, אזור כואב מאוד, כך שאי אפשר לקחת את הסיכון שהמטופל יכאב מאוד במהלך הטיפול מה שיכול גם להזיז את הרופא וגם לגרום לו להתנשמויות מהירות מאוד. במצב כזה מוטב להרדים את המטופל כדי שלא תהיה לו חוויה רעה כל כך בטיפול מה שלבטח יעזור גם לצוותה רפואי לסיים את המשימה באופן חלק יותר.

 טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

אם יש חסרונות לטיפול בהרדמה?

לא מעט יתרונות יקבלו גם המטופלים וגם הצוותים הרפואיים שמטפלים בזכות הרדמה מלאה, אך יש גם חסרונות שחשוב להכיר. ראשית, בגלל שמדובר בהרדמה מלאה תמיד יש סיכונים לסיבוכים אם כי הם יהיו קטנים מאוד. הסיבוכים יכולים להיות חנק במקרה הגרוע ביותר. שימוש בחומרי הרדמה במינון הנכון מוריד את הסיכוי לסיבוכים בהתעוררות המטופל כאשר הקשבה להוראות הרופא ושמירה על בטן ריק לפני הטיפול ימנע אספירציות, עליית הפרשות, וכך ימגר גם את הסיכוי לחנק במהלך הטיפול.

דילוג לתוכן