כללי

הכנות לקראת השתלת שיניים

השתלת שיניים – תדירות

השתלת שיניים מבוצעת כיום בתדירות גבוהה על ידי אנשי מקצוע מתחום רפואת השיניים בכל רחבי העולם. אם בעבר השתלה הייתה נחלתם של בעלי הון בלבד, הרי שכיום יש את האמצעים וגם את הטכנולוגיה המאפשרים לבצע אותה בעלות יחסית נמוכה. מצד שני, המורכבות של טיפול מן הסוג הזה משמעותית בהרבה בהשוואה לטיפולי שיניים אחרים וזה בא לידי ביטוי גם בהכנות המוקדמות.

הדבר החשוב ביותר הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הצורך בפרוצדורה של השתלת שיניים. במסגרת טיפולים כאלה, אפשר למשל לבדוק איזה טיפול לעבור מתי לבצע אותו. ברוב המקרים, ההשתלה היא הפתרון המומלץ לאנשים שאיבדו שיניים או לכאלה שסובלים משיניים הרוסות שמיועדות בעצמן לעקירה.

איך מבצעים השתלת שיניים?

בשלבים מאוחרים יותר של היערכות לקראת השתלת שיניים צריך לבדוק כיצד מתבצע הטיפול. גם כאן יש הבדלים בין הנסיבות והמקרים, כי את הטיפול מתאימים למצב החניכיים והפה ולהמלצות של אנשי המקצוע. באופן עקרוני, משתמשים בטכנולוגיה שבה השתל שעשוי מתכת עמידה אמור להחליף את שורש השן שנעקרה. כמו כן, אותו שתל משמש לצורך בניית השן החדשה שעשויה חרסינה.

 השתלת שיניים

רוב ההכנות שקשורות אל השתלת שיניים מותאמות גם הן אל קהל היעד ואל הנסיבות של הטיפול.

כאן אפשר להצביע על מספר הכנות שמומלצות עבור גברים ונשים בגילאים שונים:

א. היסטוריה רפואית – בדיקה של ההיסטוריה הרפואית מאפשרת להתאים לכל מטופל את הטכניקה הנכונה עבורו. בעזרת בדיקת ההיסטוריה הרפואית אפשר למשל לדעת האם המטופל סובל מסוכרת, מחלות לב או בעיות בקרישת הדם והאם ניתן להרדים אותו בצורה מלאה או חלקית. כמו כן, סקירת ההיסטוריה הרפואית מגלה אם מדובר על מטופל שמעשן, נוטל תרופות, סובל מרגישות וכן הלאה.

ב. תכנון ההשתלה – את ההשתלה מתכננים לפי מספר השתלים. במקרים של השתלת שיניים עם שתל אחד, התכנון עצמו אמור להיות פשוט ולהסתיים במהירות. מנגד, במקרים שבהם יש צורך בכמה שתלים סמוכים שיישאו כותרות שיניים רבות ייתכן והתכנון יהיה מורכב – אבל גם החשיבות שלו עולה בהתאם.

ג. בדיקות מקדימות – בדיקות מקדימות מבוצעות על ידי רופא שיניים כדי ליצור שן מלאכותית שתהיה כמה שיותר דומה לצבע ולמרקם של השיניים המקוריות. ככל שהבדיקות המקדימות מבוצעות בצורה יסודית יותר, כך עולים סיכויי ההצלחה של השתלת שיניים.

לסיכום, השתלת שיניים היא פעולה חשובה אך מורכבת שמתבצעת על ידי אנשי מקצוע מיומנים. מבחינת המטופלים, מה שצריך לבדוק זה את היכולת של הפעולה לתת מענה על הדרישות הפיזיולוגיות, האסתטיות וכמובן גם הבריאותיות.

דילוג לתוכן