כללי

החשיבות של טיפולי שיניים מוקדמים

התחלה מוקדמת של טיפולי שיניים יכולה להשפיע בצורה דרמטית על איכות החיים של גברים ונשים. במאמר הבא נסביר באיזה גיל כדאי להתחיל, איך מביאים את הילדים לרופא שיניים ומה עושים כדי לשמור על בריאות חלל הפה והחניכיים

טיפולי שיניים – סיבות שונות

מחלות פה, חניכיים ושיניים נחשבות לתופעה מטרידה מאוד שגורמת לפגיעה מהותית באיכות החיים. כתוצאה מכך, רבים מאתנו שומעים כבר מגיל צעיר על הצורך בביקור אצל רופא שיניים. הבעיה היא שלהורים עצמם לא תמיד ברור מי לתאם טיפולים מן הסוג הזה ולמי לפנות. יתרה על כך, יש מקרים שבהם הילד עצמו מסרב לבוא לטיפולי שיניים – או להיצמד להנחיות של הרופא המטפל בכל מה שנוגע לשמירה על היגיינת חלל הפה, החניכיים והשיניים.

 טיפולי שיניים

הפתרון הוא להתחיל מוקדם את הביקור אצל רופא שיניים ולדאוג להפוך אותו לחוויה חיובית. כאשר ילד מגיע בפעם הראשונה לרופא שיניים אבל זוכר את זה כמשהו חיובי, יש סיכוי גבוה יותר שהוא יסכים לבוא גם בעתיד. בין היתר, אפשר לתאם טיפולי שיניים מול רופא שמתמחה בילדים וניתן גם להרכיב יום בילוי שלם סביב התור.

באיזה גיל כדאי להתחיל?

הורים שלוקחים בחשבון את החשיבות של טיפולי שיניים מוקדמים צריכים להשקיע זמן ומאמץ בתיאום שלהם עבור הילדים. אם ההורים לעומת זאת מתלבטים מאיזה גיל להתחיל, כדאי להם להתייחס אל השיקולים הבאים:

א. מצב החניכיים והפה של הלסת – באופן עקרוני, ההמלצה היא להגיע לרופא שיניים בפעם הראשונה לקראת גיל 3. עם זאת, ייתכן והילד יצטרך לראות רופא שיניים מוקדם יותר. ביקור אצל רופא שיניים מוקדם יותר רלוונטי אם הילד סובל מבעיות בחניכיים, אם יש מחלה כרונית שקשורה לשיניים וחוזרת על עצמה לעיתים קרובות וכן הלאה.

ב. רקע גנטי של ההורים – גם הרקע הגנטי של ההורים עשוי לתת אינדיקציה לגבי התזמון הנכון עבור טיפולי שיניים לילדים. ככל שהרקע הגנטי של ההורים יהיה רגיש ומורכב יותר, כך יעלה הצורך בביקור מוקדם אצל רופא השיניים.  למעשה, הרקע הגנטי של ההורים מסייע לרופא עצמו לבחור את הטיפול המתאים לילדים – כמו שקורה למשל אם צריכים גשר או טיפולי יישור שיניים אחרים.

ג. מעקב של רופא הילדים – יש מקרים שבהם הורים מקבלים הפניה מרופא המשפחה ומשתמשים בה על מנת לתאם טיפולי שיניים. גם בנסיבות כאלה, הדגש הוא על טיפול מוקדם שימנע מהילד נזקים בלתי הפיכים.

טיפולי שיניים – פתרון הכרחי

בסופו של דבר, טיפולי שיניים הם חלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו ולכן כדאי להתחיל אותם מוקדם ככל האפשר. אם מתחילים מוקדם את טיפולי השיניים, מפחיתים חששות אצל הילד ומעניקים לו בסיס טוב לשמירה על היגיינת חלל הפה בעתיד. יתרה על כך, הטיפול המוקדם מסייע בהתמודדות עם בעיות שיניים ומונע נזקים חמורים.

דילוג לתוכן