כללי

האם יש סיכונים בטיפול שורש?

טיפול שורש הוא אחד הטיפולים הכי מוכרים שיש. אנו שומעים עליו פעמים רבות אך האת היא שהרבה מאיתנו לא יודעים בכלל מי צריך לעבור אותו, מדוע צריך לעבור אותו וכמובן כיצד הוא מתבצע. המאמר הזה ישפוך מעט אור על טיפול שורש כך שתוכלו להבין מדוע טיפול זה נפוץ ובעיקר מדוע הוא חשוב.

מהו טיפול שורש ומתי יש בו צורך?

  • אנשים רבים חושבים שטיפול שורש נקרא בשמו כיוון שמדובר בטיפול בשורש השן. אין ספק כי שורש השן הוא דבר שנשמע הגיוני אם כי לא כל כך מדויק. אותו שורש שן הוא למעשה מוך השן. מוך השן הוא האזור הפנימי יותר של השן, זה שנמצא מעבר לשכבה החיצונית שנקראת זגוגית השן, ובו יש את כלי הדם, העצבים ולמעשה את החומר החי של השן. המונח טיפול שורש הוא למעשה מונח ידוע גם בתחומים אחרים וגם בשפות אחרות ומשמעותו לטפל בבעיה באופן שורשי ולמגר אותה לחלוטין.
  • טיפול שורש מתבקש כאשר העששת הגיע אל אותו מוך שן. כאשר העששת עברה את זגוגית השן למעשה השן יכולה להיהרס לחלוטין והתהליך הזה צריך להיות כמה שיותר מהיר. יש צורך לקדוח בשן ולהגיע אל אותה העששת ולסלק אותה, כולל ניקוי יסודי של תעלות השן.
  • טיפול שורש נועד להציל את השן. אמנם יש אפשרות לעקור את השן ולהשתיל כתר או שתל דנטלי אך אפשרויות אלו כמובן לא תמיד יהיו הטובות ביותר וכל עוד יש אפשרות להציל את השן, כדאי ללכת על זה. כמובן שיש גם מצבים הפוכים בהם טיפול שורש נחשב לפחות מומלץ אם כי לא ניכנס למקרים הספציפיים הללו כי הם תלויים בפרמטרים רבים.

כיצד טיפול שורש צריך להתבצע?

טיפול שורש תמיד מתחיל בבדיקות מקיפות של מצב השן ושל האנטומיה שלה. יש צורך לעבור צילום לשיניים כדי להבין היכן בדיוק עוברות תעלות השיניים. כך רופא השיניים יוכל לקדוח בשן בלי לפגוע באזורים אחרים ובוודאי לא בעצבים מה שיכול להוביל לפגיעה ארוכת טווח שלא ניתן לרפא לאחר מכן, ותגרום לאיכות חיים נמוכה יותר למטופל. אחרי הקדיחה בשורש השן, ודאי אחרי הרדמה מקומית לכל הפחות ולעתים גם הרדמה כללית כשיש צורך לפי דרישת הרופא או המטופל, יש צורך לנקות את תעלות השן מהעששת. לאחר הניקוי יש צורך לסתום את התעלות מחדש עם חומר סתימה מיוחד.

 טיפול שורש

האם יש סיכונים בטיפול שורש?

כמובן שיש סיכונים בטיפול שורש הרי מדובר בטיפול ארוך ולא פשוט שמגיע עד למוך השן, אזור רגיש הרבה יותר מרוב המקומות בהם רופא שיניים יתעסק במהלך הטיפולים השגרתיים. הסיכון הגדול ביותר הוא פגיעה בשן כך שהיא תצטרך להיעקר או פגיעה בעצבים שיגרמו לבעיות ארוכות טווח בעצבוב הלסת ואזור החך בו התבצעה הפרוצדורה. כמובן שיש גם אפשרויות לזיהום אך הוא הרבה פחות סביר. כדי למגר את הסיכוי לכל הסיכונים הללו יש צורך לבחור במרפאת שיניים מקצועית עם רופא שיניים מומחה, וכך תוכלו להיות שקטים ורגועים.

דילוג לתוכן